Lula322 Lula322
2363
BLOG

Anaïs Anaïs

Lula322 Lula322 Kultura Obserwuj notkę 88

 

Pomysł na tę notkę zrodził się w trakcie jednej z dyskusji z Wawelem i Entefuhrerem ,gdy śmignęliśmy przez literaturę i kino francuskie, które uwielbiam:)W pewnym momencie rozmowa zeszła na filmy Kaufmana, poprzez Kaufmana naAnaïs Nin. Wawel powiedział wówczas:Miała w sobie coś z. psychologicznego Doktora Mengele:))).”

Rozwinął myśl następująco:„Po prostu nie znała granic w swego rodzaju eksperymentach psychologicznych. które potem bez skrupułów i naruszając intymność opisywała na kartach swoich dzienników.”

Obiecałam wówczas Wawelowi notkę na temat Anaïs :) Więc voilà! Jest!

Taka uwaga porządkowa. Każdy kto zna tę postać wie, jak karkołomne może być pisanie o jej życiu. Na dziś dzień- nie porywam się nadal, spróbuję natomiast pokrótce:)(znów pułapka)przedstawić sprawę jej dzienników.

Zaczęła pisać w trakcie podróży, gdy wraz z matką i rodzeństwem emigrowała do Stanów. Dzienniki początkowo miały być listem gończym za ojcem- hiszpańskim pianistą, który opuścił rodzinę. Talizmanem mającym ojca przywrócić. Były tworzone w języku francuskim. Urodzona 21 lutego 1903 roku Anaïs spędziła swe dzieciństwo także we Francji. Mieszkali tam, gdzie aktualnie koncertował ojciec. Gdy ich opuścił Anaïs uznała że tak naprawdę porzuca ją.

Pierwsze dzienniki to ilustracja życia ,aklimatyzowania się, wrastania w amerykański pejzaż i odmienną rzeczywistość. To także zapis  pierwszych prób poetyckich i literackich. 

Dwudziestoletnia Anaïs poślubia bankiera Hugo Guilera, który zapewni jej dostatni byt. Wraz z mężem powraca do Francji. Anaïs  obraca się wśród literatów paryskich, studiuje sztukę, stara się też być „przykładną żoną bankiera”.W roku 1931 zaprzyjaźniony wydawca Edward W.Titus oznajmia, że pragnie wydać książkę , na temat zmarłego niedawno D.H. Lawrence'a .Anaïs podekscytowana zręcznie blefuje, że właśnie taką książkę napisała. Obiecuje ją przynieść za dwa tygodnie, po dokonaniu korekty. Wraca do domu , tworzy rozbudowany esej , który podpisze panieńskim nazwiskiem Nin, uznając później że to „D.H. Lawrence ,An Unprofessional Study ”przyciągnęło do niej Millera.

 Autor „ Zwrotnika Raka” mieszka od pewnego czasu w Paryżu. Jego piękna żona, tancerka June wkrótce ma do niego dołączyć. Anais poznaje Henry'ego w grudniu 1931 roku. W swym dzienniku zapisze:Śpiewam !Śpiewam ! I to nie w duchu, po cichu, lecz na cały głos !Poznałam Henry'ego Millera ...”1

Historię związku Anaïs  Nin z Millerem i jego żoną June zilustruje filmem wspomniany Philip Kaufman. To nie tylko zapis romansu. Film ukazuje również narodziny kobiety i narodziny pisarki. Po wielu latach Anaïs otwarcie przyzna, że nigdy już nie była tak szalona jak wtedy, mimo że tak naprawdę, to był właściwy początek jej życia. Kaufman rozpoczyna swój film „ Świętem Wiosny” Strawińskiego w czym dostrzegam interesującą zbieżność.

 Anaïs nigdy nie przerwała pisania swych dzienników. Doświadczenia z Millerem ponownie uzmysłowiły jej, że są wartością. Po latach autor "Zwrotnika Koziorożca" prorokował,"że znajdą miejsce w historii literatury obok „Wyznań” św. Augustyna oraz rewelacji Petroniusza, Abelarda i Prousta..2 Na język polski przełożono trzy tomy „Dzienników” ( T.1 -1931-1934) (T.2 1934-1939) (T.3 1939-1944).

Pierwszy i drugi to zapis życia we Francji, opis życia bohemy, podróży,rozważania o sztuce, etyce, filozofii. Trzeci tom "Dziennika" to przymusowa , bo wywołana zawieruchą wojny emigracja do Stanów, życie w „nowojorskim piekiełku”:Właśnie gdy się nauczyłam cieszyć własną dojrzałością musiałam zamieszkać w Stanach,gdzie kocha się tylko niedojrzałość ”.

Najciekawszy bowiem czas w jej życiu, gdy- jak sądziła uporała się z demonami przeszłości rozpoczął się po pięćdziesiątce. Wreszcie szczęśliwa, w bigamicznym związku z młodszym o dwadzieścia lat Rupertem Pole, zauważana jako twórca. Był to jednak także czas naznaczony chorobą nowotworową, z którą dość długo się mierzyła. Okrutną, przewrotną igraszką losu. Rak zaatakował narządy kobiece Nin. 

To właśnie wtedy poznał ją Ronald Sukenick i opisał w " Nowojorskiej bohemie" jako kobietę manipulującą innymi z przewrotną, japońską precyzją3. Kobiecie,która sama tworzyła siebie,nie pozwalając , by kreował ją ktokolwiek inny.

Wspomnienie o Nin można znaleźć także u Alejo Carpentiera w „Święcie wiosny” gdy opisując przyjaciół artystów zauważał:„Anaïs  Nin się nurzała w swym wielotomowym Dzienniku” ,natomiast Erica Jong autorka rozerotyzowanych powieści ,także przyjaciółka i biografistka Millera opisywała swe jedyne spotkanie z pisarką:

Dlaczego nie pisze pani w swych tekstach o erotyce/Bo zauważyłam, że pisarka posługująca się erotyką naraża się na śmieszność/ale przecież musimy to robić odparłam przy okazji określając swą literacką drogę”4

Dziennik był integralną częścią życia Anaïs ,schronieniem, ucieczką, „opium”. Jego pisanie stawało się nałogiem, rytuałem. Był też zapisem poszukiwań literackich. Pośród zapisków życia można odnaleźć całe połacie opowiadań, listów do zaprzyjaźnionych twórców. Anaïs powieściopisarka była w wyraźnej opozycji do Anaïs pamiętnikarki.

Ukrywała przed mężem, finansującym jej zachcianki liczne romanse. Dlatego nie wiedziała w jaki sposób ma zaprezentować "Dzienniki". W ostatecznym rozrachunku nie chciała ranić. Któryś z przyjaciół zażartował:Daj spokój. Hugo musiałby być wariatem , by nic nie wiedzieć- a o ile mi dobrze wiadomo – nie jest!” .Konformizm Nin o którym w rozmowach „Kobiety i mężczyźni „ wspominają Francoise Giroud i Bernard Levy był więc konformizmem, „wygodnictwem” pozornym. Klatką , na którą zdecydowała się sama.

Wydawnictwo „ Muza Sa” opublikowało dwa tomy nieocenzurowanych,zbeletryzowanych dzienników „ Henry i June” oraz „ Kazirodztwo”, które wraz z erotycznymi opowiadaniami „Małe ptaszki ' i „Delta Wenus” ukazały się tuż po śmierci autorki błyskawicznie trafiając na listę bestsellerów.

 Tomy ,w których już bez ogródek pisze o swym życiu miłosnym z Henrym, June, a w „Kazirodztwie” z ojcem. Tomasz Jastrun ongi recenzent i felietonista „Elle” zauważał, że Nin „ Posługuje się erotyką , jak szminką”.Anaïs wikłała się w przygody by wzbudzić zainteresowanie Millera . Być niczym June silną , nieobliczalną , wyzwoloną. Zdradzała, by nie być zdradzaną i jak pisała,często cierpiała z powodu braku zaufania do miłości. Później jej poszukiwanie stało się priorytetem.

Na studiach czytywałam wspomniane opowiadania z Kumpelą „Be” :), która miała więcej oleju w głowie ode mnie- z tej racji chodziłam za nią jak wierny psiak:) No i co sadzisz o tych opowiadaniach Be?- Zapytałam kiedyś. -Po „ Małych ptaszkach „ było ok „ Delta Wenus” to już przesyt.

Całe połacie i opis jak powstawały te opowiadania można odnaleźć w trzecim tomie "Dzienników".


Ponoć to na cześć Anaïs
 nazwano perfumy Cacharela .

Tak pisał Fitch Noel Riley w biografii „Anaïs . Życie erotyczne Anaïs Nin”

i stąd mój pomysł na nazwę tekstu


 

Anaïs Anaïs

 

 

Anaïs u mnie wcześniej :

http://lula322.salon24.pl/325683,cos-o-czasie-nocy-i-ksiezycu

http://lula322.salon24.pl/462742,szpiedzy-sa-wszedzie


 P.S.


Dzisiaj mijają dwa lata mego blogowania tutaj, więc chciałam ten dzień uczcić notką:) Wracam do pisania- jednej notki na tydzień- wzbogacona doświadczeniem mijających dwóch tygodni od tego dictum:) Przypisy uzupełnię- marzyłam, by tekst poszedł z dzisiejszą datą:)

 

Przypisy:

1  Salber L. ,Tysiąc i jedna kobieta. Anaïs Nin i jej życie, Gdynia 1999, s.113.

2  Cytat Millera z przedmowy z. Bieńskowskiego wA. Nin Dzienniki 1931-1934, Warszawa 1976, s.5. 

3 Sukenick R.,Nowojorska bohema,Warszawa 1995, s.306

4

 Bibliografia:


A Carpentier, Święto wiosny, Warszawa 1997.

A Nin, Delta Wenus, Poznań 1998.

A. Nin, Dzienniki 1931-1934, Warszawa 1976.

A.Nin, Dzienniki 1939-1944, Poznań 2007.

A Nin, Henry i June, Warszawa 1997.

A Nin, Kazirodztwo, Warszawa 1997.

L.Salber, Tysiąc i jedna kobieta. Anaïs Nin i jej życie, Gdynia 1999.

R.Sukenick, Nowojorska bohema, Warszawa 1995.




 

 
Lula322
O mnie Lula322

************************************************************************************************************************************************************ Na Salonie od 29.I.2011 *************************************** >

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura